Grzegorz Wierczyński
ISBN 978-83-88445-77-4, twarda oprawa, 168 stron, Sopot 2018
Nathan Roscoe Pound (1870–1964) – jeden z najbardziej znanych amerykańskich profesorów prawa, twórca jurysprudencji socjologicznej, prekursor badań kryminologicznych oraz badań nad procedurami sądowymi.
Kariera Pounda gwałtownie przyspieszyła w 1906 r. po wystąpieniu z referatem The Causes of Popular Dissatisfaction with the Administration of Justice, w którym krytykował funkcjonujący wówczas model postępowania sądowego ograniczający rolę sędziego. Wystąpieniem tym zdeklarował się jako zwolennik progresywizmu, za którym opowiadała się administracja Prezydenta T. Roosevelta.
Pracując w Harvard Law School, rozwinął program socjologicznej jurysprudencji, która zakładała, że prawo powinno ulegać ciągłym zmianom, być platformą ujawniania się aktualnych interesów społecznych i pokojowego rozstrzygania konfliktów między nimi. W tym celu badacze prawa powinni ściśle współpracować z socjologami, politologami i psychologami. Program ten można uznać za początek ruchu amerykańskiego realizmu prawniczego. Zarówno dla jurysprudencji socjologicznej, jak i dla realizmu prawniczego założeniem wyjściowym było uznanie, że prawo to nie tylko normy wyrażone przez prawodawcę w tekstach aktów normatywnych (law in books), ale również faktycznie funkcjonująca praktyka (law in action).